Hydropower: 07-Fontána

Budete potrebovať: 17 kotevných čapov (4), 1 spojnicu s 3 otvormi (8), 4 dlhé spojnice (11), 2 malé rámy (13), 2 veľké rámy (14), 1 hadičku (22),1 úsek červenej slamky (23), 1 úsek úzkej hadičky (24)

Najprv si odrežte červenú slamku (23) o dĺžke asi 5 cm. Potom si odrežte asi 3 cm úzku hadičku (24) a na konci ju zrežte pod uhlom.Ďalej si zostavte konštrukciu fontány podľa obrázkov nižšie.

Návod Hydropower-07

Pokus č.5 - Ako vysoko dokáže fontána striekať? 

Fontánku si pripravte vonku alebo vo vani. Nalejte vodu do zásobnej fľaše na fontáne. Dbajte na to, aby tryska fontány smerovala mimo vás a ostatných okolo vás.Teoreticky by sa prúd fontány mal zdvihnúť až do úrovne vody v zásobnej fľaši. V skutočnosti však klesne naspäť ešte predtým, než dosiahne túto úroveň. Prečo je to tak? Princíp spojených nádob sa vzťahuje na nádoby, iba je pokiaľ je voda v pokoji. Taktiež platí, že poháňaná voda v fontáne sa otiera o steny trubice, trysku a výpust, pri tom ako sa pohybuje. A to spotrebováva energiu.A na čo vlastne slúži tá tryska? Poďme to zistiť.

Pokus č.6 - Všetko je vďaka tryske 

Zopakujte si posledný pokus, ale tentoraz najprv odstráňte trysku z hadice. Prúd vody je oveľa slabší, hoci je hrubší. Tryska hadicu síce zužuje, ale musí ňou prechádzať to isté množstvo vody za sekundu, ako pri hrubšej hadici, takže sa voda musí pohybovať rýchlejšie. Pri tenkej hadici sa teda voda pohybuje rýchlejšie a silnejšie a cez hrubšiu hadicu pomalšie a slabšie.

Návod Hydropower-07
 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.