Hydropower: 02-Príbeh vodnej energie

Je voda vzácnejšia než striebro a zlato?

Všetok život závisí od vody. Bez vody by nemohli žiť rastliny, zvieratá ani ľudia. Väčšina živých organizmov sú bytosti kompletne založené na vode: až štyri pätiny ľudského tela pozostáva z tejto základnej kvapaliny.Lenže až keď z kohútika vytečie posledná kvapka, tak smädný človek skutočne pochopí, aký poklad predstavuje tečúca voda. Nie je táto nenápadná a lacná mokrota drahšia ako všetky drahokamy a poklady sveta dohromady? Nevyložil by i najbohatší človek na svete všetky svoje peniaze na stôl, len aby nezomrel od smädu? 

Návod Hydropower-02

Nanešťastie, nie každý má dostatok čistej vody na pitie. Mnoho detí, ktoré žijú v chudobných horúcich krajinách, musia chodiť aj hodinu peši, aby získali pitnú vodu zo vzdialenej studne a potom ju odniesli späť domov.Možno si myslíte, že na našej planéte je veľa vody, pretože až tri štvrtiny Zeme sú pokryté oceánmi a morami. To je síce pravda, ale bohužiaľ oceánska voda je slaná a nepitná. Najskôr sa musí vypariť a nahromadiť v podobe mrakov a z nich opäť spadnúť na zem v podobe „čerstvej“ vody. 

Avšak ani dážď nie je rozložený na našej planéte rovnomerne. Niektoré krajiny sa topia v povodniach, zatiaľ čo iné sa pečú na slnku. Dôležitý a prirodzený obeh vody prebieha na Zemi neustále: voda sa ohrieva na slnku, čo spôsobuje jej odparovanie sa z oceánov a iných vodných útvarov. Vodná para sa zhromažďuje v oblakoch. Keď sa ochladí, spadne na zem späť v podobe dažďa a potom prúdi späť do oceánov. Tento prirodzený cyklus sa nazýva hydrologický cyklus. A bez hydrologického cyklu by sme nemali tečúcu sladkú vodu.

Návod Hydropower-02

Voda však nie je dôležitá len preto, že ju musíme piť, preto, že sa ňou môžeme umývať a kúpať sa, alebo preto, že ju lode potrebujú na plavbu. Poskytuje nám tiež energiu, a preto nám môže mnoho práce uľahčiť.Pomocou tejto súpravy budete môcť využívať pokusy a modely na štúdium energie skrytej v pohybujúcej sa vode. Uvidíte, ako môžete zastaviť tok vody a "ukradnúť" z neho energiu. A naopak rovnako zistíte, ako vodu "naštartovať", dať jej energiu a uviesť ju do pohybu. Toto všetko nazývame vodná energia - od vodného kolesa v malom potoku až po vysoko technologickú turbínu v prílivovej elektrárni. Začnime teda s vodným kolesom!

Na začiatku všetkého bolo vodné koleso

Prvý prípad, kedy ľudia použili stroj na vodnú energiu, sa stal pravdepodobne pred šiestimi tisíckami rokmi v Mezopotámii, kde v súčasností leží Irak. Sumeri tu na rieke Eufrat postavili 25 metrov vysoké koleso s lopatkami. Bolo poháňané vodnými prúdmi a zároveň vodu čerpalo. To je chytré, však? Potom, keď voda dosiahla najvyšší bod, prúdila cez zavlažovacie kanály do polí a do žľabov, kde sa stala občerstvením pre zvieratá.

Návod Hydropower-02
 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.