Hydropower: 06-Vodojem

Budete potrebovať: 8 kotevných čapov (4), 4 dlhé spojnice (11), 2 rámy s 5 otvormi (12), 2 malé rámy (13), 2 veľké rámy (14), výrez hrubej hadičky (22) o dĺžke asi 25 cm, 2 plastové nápojové fľaše o objeme 0,75 alebo 1,0 liter, dva uzávery so závitom

Pravdepodobne ste už videli veže, ktoré fungujú ako zásobárne vody. Tá z nich tečie do potrubia a zastaví sa až priamo pri vašom dome alebo byte.Ako to funguje môžete vidieť s jednoduchým experimentálnym prístrojom.

Začnite s dvoma plastovými fľašami (napr. 1-litrové fľaše na vodu alebo minerálku s uzávermi so závitom). Z každej fľaše odstráňte dno nožnicami.

Potom budete musieť do každého uzáveru vyraziť otvor. Požiadajte dospelého, aby to urobil za vás. Dá sa to jednoducho vykonať špičkou nožníc otáčaním ich hrotu ako vrtákom. Samozrejme, ešte jednoduchšie to bude pri použití skutočného vrtáku zo sady nástrojov.Otvor urobte takého priemeru, ktorý vám umožní cez otvor pretiahnuť hrubšiu hadičku, ale zároveň aby sa udržalo pomerne silné tesnenie - inými slovami, asi 5,5 milimetra naprieč. Vykonajte to opakovanou kontrolou otvoru. Dávajte pozor, aby ste otvor neurobili príliš veľký, inak vám všetka voda vytečie! Najjednoduchšie hadičku vložíte tak, že jej koniec odrežete pod uhlom.Mimochodom, ak používate PET fľaše, stále ich môžete aj po odrezaní recyklovať – takéto fľaše sa dajú rozdrviť a použiť ako surovina pre iné produkty.

Pozor! Voda je ťažká. Jeden liter váži pri teplote 20° C (68° F) jeden kilogram! Vzhľadom na to, že experimentálne nastavenia sú pomerne vysoké, mali by ste len do fľaše naliať len malé množstvo vody.

Návod Hydropower-06

Pokus č.4 - Spojené nádoby - Zrýchlite vodu

Podľa obrázku nižšie naplňte fľaše vodou opatrným nalievaním vody do vrchnej fľaše. Ako vidíte, voda tečie cez tenkú hadičku veľmi pomaly.Ak pridáte ešte trochu prostriedku na umývanie riadu, môžete prúd ešte zvýšiť. Ako ste vo vašom pokuse videli, molekuly vody sa "pevne držia" jedna pri druhej. Prostriedok na umývanie riadu tomu do určitej miery zabraňuje, takže voda cez hadicu ľahšie a rýchlejšie klesá.Potom, ako voda pomaly cez trubicu odtečie z jednej fľaše do druhej, hladina vody v obidvoch fľašiach by mala byť rovnaká - ale prečo je tomu tak?Fyzici majú názov pre systém spojených hadíc, trubíc alebo nádob, v ktorých sú hladiny vody vo všetkých trubiciach alebo nádobách vždy rovnaké. Nazýva sa to systém spojených nádob.Ak presuniete jednu fľašu nižšie, ako je znázornené na obrázku nižšie, voda začne znovu prúdiť. Ale čoskoro sa hladiny vody vyrovnajú a budú znova v oboch fľašiach rovnaké.

Vodná fontána a tlak vody

Videli ste, že hladina vody v nádobách spojených rúrkami alebo trubicami bude vždy rovnaká. Ale čo sa stane, ak je jedna z nádob stojí oveľa vyššie ako je výpust vody? Preskúmame to v pokuse s fontánami.


V systéme spojených nádob budú hladiny vody vo všetkých nádobách alebo nádržiach rovnako vysoké. Napriek tomu, že fľaše majú rozdielne výšky v nastavení zobrazenom naľavo, hladiny vody (označené červenou čiarou) sú v obidvoch fľašiach stále rovnaké.

 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.