Hydropower: 03-Tvoje prvé vodné koleso

Pri tomto, ako aj pri ďalších prácach v dielni, vždy postupujte podľa pokynov na zostavenie modelu. Potom si prečítajte a vykonajte pokus s hotovým modelom, aby ste ho uviedli do pohybu.

Budete potrebovať: 2 vodné kolesá (z plastovej fólie), 12 vodných lopatiek (z plastovej fólie), 1 plastový prúžok na výrobu krúžku (z plastovej fólie), 2 malé rámy (13), 1 veľký rám (14), 2 veľké ozubené kolesá (16), 1 dlhú nápravu (19), priesvitnú celofánovú pásku

Pokus č.1 Hmotnosť vody poháňa vodné koleso

Vodné koleso si pripravte v širokom, plytkom umývadle alebo v plastovej nádobe. To vám umožní zachytiť vodu, ktorú použijete na poháňanie vodného kolesa, aby ste ju mohli využívať znova a znova. Určite sa odporúča nechať vodu odtiecť do odtoku alebo na zem, pretože počas pokusov nechceme plytvať vodou! Voda je veľmi vzácny zdroj. Najlepšie je pokusy vykonávať v umývadle, na balkóne, vonku na vašom dvore alebo vo vani, aby ste predišli "škodám" pri postriekaní alebo rozliatí. 

Úzky, vysoký pohár alebo fľašu naplňte vodou a nalejte ju na vodné koleso. Keď tak urobíte, držte pohár tesne nad kolesom, pretože nechceme vytvoriť silný "vodopád" - chceme využiť len hmotnosť vody. Sledujte, ako sa lopatky plnia vodou jedna po druhej a potom ako sa znova pri poklese vyprázdňujú. 

Snažte sa nájsť optimálne miesto pre nalievanie vody na krúžok lopatiek, aby sa koleso otáčalo čo najrýchlejšie. Hmotnosť vody na lopatkách otáča kolesom a pri ich poklese vykonáva prácu. Vodné kolesá odovzdávajú svoju energiu v olejárňach, mlynoch a na pílach. Tieto sa zakladali pri potokoch a riekach, kde voda môže byť odvádzaná prostredníctvom kanálov a hriadeľov a nasmerovaná na lopatky. Tie sa stále otáčajú v niekoľkých odľahlých miestach po celom svete. Iné už boli modernizované na výrobu elektriny. Existujú vodné kolesá poháňané spodnou vodou a vrchnou vodou. Pri vrchnej vode je voda smerovaná na vodné koleso zhora, zatiaľ čo u vodných kolies fungujúcich na spodnú vodu voda prúdi zospodu.

Návod Hydropower-03
 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.