Pneumatic power: 01-Úvod a história

Návod Pneumatic power- Úvod a história

Pneumatické systémy

Stlačený vzduch je tak bežný, že je ťažké predstaviť si bez neho každodenný život. Je viac než pravdepodobné, že sa s ním stretávate denne, priamo alebo nepriamo. S pomocou stlačeného vzduchu sa balia potraviny, rozbíjajú dlažby, poháňajú alebo brzdia stavebné alebo prepravné stroje.
Slovo pneumatika pochádza z gréckeho slova pneuma, znamenajúceho vzduch. Pneumatika sa zameriava na generovanie pohybu a vykonanie mechanickej práce vzduchom. Takmer všetko môže byť poháňané vzduchom. Môže byť použitý ako alternatíva k energii svalov, elektriny, vody alebo vetra.

Výhody

  • Stlačený vzduch môže byť skladovaný
  • Stlačený vzduch možno prepravovať na veľké vzdialenosti pomocou potrubí a hadíc alebo vo vhodných nádržiach a kontajneroch
  • Stlačený vzduch je čistý a nespôsobuje znečistenie
  • Stlačený vzduch môže uvádzať telesá do pohybu a to bez zložitých mechanických systémov
  • Stlačený vzduch nie je výbušný

Stručná história

Pred viac ako 2000 rokmi grécky inžinier a vynálezca Ktesibios postavil prvé stroje poháňané stlačeným vzduchom, napríklad katapult, ktorý využíval stlačený vzduch na vymrštenie striel a kopií. Heron z Alexandrie postavil jeden z najznámejších pneumatických systémov, ktorý používal oltárny oheň na generovanie stlačeného vzduchu, aby ním otvorili obrovské chrámové dvere, akoby s použitím mágie.

Teplo z oltárneho ohňa zahrialo vzduch v tlakovej nádrži z polovice naplnenej vodou. Keď sa vzduch zohrial, rozpínal sa a zvýšil tak svoj tlak.
Rozpínajúci sa vzduch potreboval väčší priestor, a tak vytlačil vodu z tlakovej nádrže do nádrže na vodu. So zvyšujúcou sa hmotnosťou, klesala nádrž s vodou nadol, otvárajúc tak dvere.

Od začiatku 20. storočia boli pneumatické systémy používané na pohon a riadenie strojov v priemysle. V oblasti stavebníctva sa stlačený vzduch používal na búracie práce (búracie kladivá),  čistenie hrdzí, náterov, zafukovanie káblov do ich chráničiek alebo vŕtacie práce.

V dopravníkovej technológii pneumatické systémy používajú vákuum a tlak vzduchu pre aplikácie ako je nasávanie obilia do mlynov alebo preprava múky. Dokonca aj v oblasti hudby sa používajú pneumatické systémy , napríklad pri hre na organ.

 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.