Návod pre Fischertechnik - Funny machines

Čo je reťazová reakcia? Aká je fyzikálna podstata reťazovej reakcie?

Každý už jednu videl: Dlhá reťaz kociek domino padajúcich jedno po druhom, keď sa prvé prevrhne.

Reťazové reakcie sú procesy, pri ktorých energia predchádzajúcej akcie (napríklad padajúca prvá kocka domina) uvoľňuje silu, ktorá pohne nasledujúcimi objektmi (napríklad druhou kockou).

Každá reťazová reakcia musí mať počiatočnú hybnosť na spustenie nasledujúcich fyzikálnych reakcií, ktoré pokračujú v prenose energie.

Vo fyzike hovoríme o potenciálnej energii. Tento výraz opisuje schopnosť objektu vykonávať mechanickú prácu, napríklad v dôsledku jeho polohy. Túto energiu možno dokonca vypočítať pomocou rôznych fyzikálnych vzorcov. V niektorých prípadoch, napríklad pri reťazových reakciách, sa potenciálna energia premieňa na kinetickú energiu. Táto energia zodpovedá práci, ktorú je potrebné vykonať, aby sa predmet uviedol z pokoja do pohybu. Závisí od hmotnosti a rýchlosti pohybujúceho sa telesa. 

Ako dlho môže trvať reťazová reakcia?

Z hľadiska fyziky sa reťazovej reakcii medze nekladú. Existuje len jedna požiadavka: Predchádzajúci proces musí generovať dostatočnú energiu na uvedenie nasledujúcich telies do pohybu.

Ak energia nie je dostatočná (padajúca kocka nedokáže prevrhnúť pohár), reťazová reakcia sa zastaví.

Z praktického hľadiska reťazová reakcia končí aj vtedy, keď už neexistujú žiadne telesá, ktoré môžu byť súčasťou reťazovej reakcie.

Ak vždy existuje nasledujúce teleso a predchádzajúce teleso naň pôsobí dostatočnou silou, teoreticky by reťazová reakcia mohla pokračovať donekonečna.

Čo je to Gaussova puška?

Kovová guľôčka sa hladko pohybuje a naráža na ďalšiu guľôčku, ktorá sa náhle zrýchli ako na horskej dráhe - nazýva sa to Gaussova puška. Názov je odvodený od matematika a fyzika Carla Friedricha Gaußa. Pracoval aj na poznávaní záhad magnetizmu. Ako je možné, že magnetická guľa po náraze v našej dráhe vystrelí vysokou rýchlosťou?

Je to jednoduché: Gaussova puška funguje pomocou magnetizmu. Na jednej strane magnetu sú dve guľôčky. Ak sa k nim valí guľôčka z druhej strany, kinetická energia ju zrýchľuje stále viac, čím bližšie je k magnetu (magnet ho priťahuje). Pri dopade na magnet sa kinetická energia prenesie do pravej guľôčky, ktorá rýchlo vystrelí. Aby sa odpútala od magnetu v strede, nepotrebuje toľko energie ako prichádzajúca guľôčka. Je ďalej od magnetu, pretože medzi nimi je ešte jedna.

Tento rozdiel v energii spôsobuje, že pravá guľôčka sa rozbehne oveľa rýchlejšie ako prichádzajúca guľôčka a vystrelí. Geniálne – nemyslite si

A to všetko s magnetizmom!

Dráha č.1 je hlavným modelom stavebnice. Postup zostavenia je na strane 4 až 27.

Nasledujúce tri videá ukazujú tri hlavné konštrukčné kroky prvého modelu. Po každom kroku tak môžete skontrolovať, či je všetko správne zostavené. Okrem toho je znázornené, ako sú jednotlivé diely v každom prípade nastavené na začiatku. Ak niečo ide príliš rýchlo, jednoducho to zopakujte alebo vráťte späť.

Kroky 1-16    Kroky 17-24  Kroky 25-45

Návod Funny Machines 01
Návod Funny Machines 01

Dráha č.2 je tiež vzrušujúcou výzvou. Postup zostavenia je na strane 29 až 46.

V návodoch sú kroky stavby zvýraznené. Užitočné je najmä to, ako správne umiestniť loptičky.

Kroky 1-15  Kroky 16-23  Kroky 24-33

Dráha č.3 je dokumentovaná na stranách 47 až 65.

Kroky 1-16  Kroky 17-25  Kroky 26-30

Návod Funny Machines 01
 
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.