Astronómia

Skôr ako si kúpiš ďalekohľad

Nikdy nebolo ľahšie vstúpiť na pole amatérskej astronómie ako dnes, keď existuje toľko kvalitných astronomických ďalekohľadov za dostupnú cenu. Naneštastie veľké percento, dnes, predávaných ďalekohľadov nie je vhodných pre astronomické pozorovanie. Sú vyrábané vo veľkých množstvách a predávané ľudmi, ktorí vedia málo o astronómii a ďalekohľadoch. Spoliehajú sa nato, že cenou ovplyvnia impulzívnych zákazníkov a výsledkom je, že  mnoho ďalekohľadov skončí v skrini alebo v koši. Frustrácia začiatočníkov je spojená so:

  • zlým výberom prístroja (ďalekohľad nezapadá do životného štýlu používateľa
  • úbohým výkonom prístroja
  • nízkou úrovňou spracovania: materiál, dizajn, celkové prevedenie
  • predávajúci ani nový majiteľ prístroja nemajú dostatok informácií o tom, ako ďalekohľad používať

Frustrácia potom zákonite vyústi nielen do straty peňazí, ale najmä, a to je oveľa horšie, do straty záujmu o astronómiu. 

S astronómiou môžeš začať aj bez ďalekohľadu 

astronómia starwalk

Netreba sa nikam ponáhľať. Astronómia tu bola po stáročia a stále  bude keď budeš pripravený.

V skutočnosti je veľmi jednoduché pozorovať nočnú oblohu aj bez ďalekohľadu, voľným okom. Ako pomôcka Ti poslúži aplikácia Star walk, alebo podobná, ktorú si môžeš stiahnuť do svojho chytrého telefónu. Star walk ti pomôže orientovať sa na nočnej oblohe. Mnohé astronomické úkazy ako napr. meteorické roje sú najlepšie pozorovateľné práve voľným okom. Ak máš doma Binokulárny ďalekohľad ( upravený na pozorovanie súčasne obidvoma očami), môžeš využiť na pozorovanie oblohy ten.

Čo by si mal vedieť o astronomických ďalekohľadoch

Predovšetkým sú to nástroje. Tak isto ako napríklad kladivo alebo píla. Tak ako neexistuje kladivo pre začiatočníkov, neexistuje ani ďalekohľad pre začiatočníkov. Sú ďalekohľady, ktoré dokážu viac ako iné, ale žiaden (ani Hubblov vesmírny ďalekohľad) nedokáže všetko.

Záleží na tom, čo chceš ďalekohľadom vidieť

"Chcem vidieť hviezdy." je veľmi všeobecná odpoveď, lebo tie sa dajú pozorovať aj voľným okom. No a ďalekohľad ich pozorovateľnosť vôbec nezlepší, aj v objektíve to budú len body svetla. Ďalšou tradičnou odpoveďou je: "Chcem si kúpiť lacný ďalekohľad a uvidím či ma to chytí." Pravdou je, že lacné ďalekohľady svojím výkonom presvedčia len málo ľudí. Pozorovateľa veľmi rýchlo omrzí sledovať nebeský objekt bez akýchkoľvek detailov, ktorý pri každom pozorovaní vyzerá rovnako. Lacný, nekvalitný ďalekohľad má potenciál zničiť zvedavosť začínajúceho amatérskeho astronóma. A keď aj nie, tak sú to vyhodené peniaze, pretože nový fanúšik astronómie veľmi rýchlo zatúži po kvalitnejšom prístroji. Keď uvidí že Saturn má nejaké prstence, Jupiter má atmosferické pásy alebo na Marse sú nejaké polárne čiapky, ihneď bude chcieť vidieť viac. Taká je ľudská zvedavosť. Prečo teda míňať na teleskop, ktorý ju nie je schopný uspokojiť? 

 

2 základné typy ďalekohľadov (teleskopov) 

Šošovkový ďalekohľad - refraktoršošovkový ďalekohľad - teleskop

Každý už videl klasický binokulárny ďalekohľad, ktorý si prikladáme na obe oči. Vpredu aj vzadu nájdeš šošovky. Rovnako to je aj u astronomického ďalekohľadu, predná šošovka sústreďuje svetlo v jednom bode tubusu (telo teleskopu) a zadná šošovka (okulár)  obraz v tomto bode zväčší. 

Výhody: Vynikajúci pre pozorovanie objektov Slnečnej sústavy (Mesiac, planéty, atď.), lebo poskytuje ostrý a detailný obraz. Je bezúdržbový - šošovka objektívu je pevne osadená a netreba nič nastavovať.

Nevýhody: Horší pomer výkon/cena. Slabšie zachytáva svetlo pri pozorovaní objektov ďalekého vesmíru (hmloviny, galaxie, hviezdokopy).

 

 

Zrkadlový ďalekohľad - reflektor

zrkadlový ďalekohľad - teleskopAko už názov napovedá, svetlo sa do okulára dostane prostredníctvom zrkadla, respektíve dvoch zrkadiel. Zrkadlo je umiestnené na spodku tubusu a má parabolický tvar, ktorý umožní zber svetla do jedného bodu - sekundárneho zrkadla a odtiaľ
putuje cez okulár do nášho oka.

Výhody: Prenosnejší a ľahšie ovládateľnejší ako refraktor rovnakého priemeru.  Oveľa lepší pomer výkon/cena ako u refraktoru. Veľmi vhodný na pozorovanie objektov ďalekého vesmíru.

Nevýhody: Raz začas (podľa používania) je treba nastaviť optické osi prístroja, to je vykonať tzv. kolimináciu, sem tam čistiť zrkadlo a po desiatkach rokov ho dať nanovo postriebriť.

 

Ako sa vyznať v technických parametroch

Najdôležitejší je priemer šošovky alebo zrkadla

Tento parameter rozhoduje o schopnosti ďalekohľadu zachytávať svetlo a čím viac svetla, tým jasnejší a ostrejší obraz, čo znamená, že uvidíš slabšie objekty. Napríklad astronomický ďalekohľad s priemerom objektívu 150mm zachytí oveľa viac svetla a poskytne lepšie zobrazenie pozorovaného objektu ako ďalekohľad s priemerom 60mm. Pozri sa na video nižšie, zobrazujúce hviezdokopu Plejády v súhvezdí Býk.

 

A čo zväčšenie?

Na tento parameter impulzívny zákazník rýchlo naletí, ale  nie je vôbec taký podstatný. Veľké zväčšenie podstatne obmedzuje pozorovateľnosť objektu a premení ho na svetlú rozmazanú škvrnu.

Montáž ďalekohľadu

Veľmi dôležitá súčasť každého ďalekohľadu, ktorá mu umožňuje pevne stáť, odolávať vetru a dotykom tvojich prstov a zároveň hladko a presne sledovať pozorovaný objekt. Rýchly test napovie. Stačí prstom poklepať po tubuse ďalekohľadu a ak prehnane vibruje, ruky preč. Poznáme tieto základne druhy montáže ďalekohľadu:

Azimutálna montáž

Stačí sa pozreť na klasický foto-statív, ktorý umožňuje pohyb upevňovacej hlavy na všetky strany. Otáčaním okolo zvislej osi sa nastavuje azimut a okolo vodorovnej osi sa mení výška nad horizontom. 

Paralaktická montáž

Ekvatoreálna montáž alebo paralaktická montáž je montáž ďalekohľadu, pri ktorej je zvislá os sklonená tak, aby bola rovnobežná so zemskou osou. Namiesto azimutu sa nastavuje hodinový uhol a namiesto výšky deklinácia. Oproti azimutálnej montáži má táto montáž výhodu, že je pomerne ľahké zabezpečiť, aby ďalekohľad sám sledoval hviezdy.

paraliktická a azimutálna montáž astronomického ďalekohľadu

 

Naša rada na záver

Nekupuj si lacný ďalekohľad. Ušetri si peniaze na prístroj, s ktorým budeš dychtivo vyhľadávať tmu pod hviezdnou oblohou. Je veľa spôsobov ako sa môžeš venovať astronómii kým budeš pripravený na vlastné pozorovania ďalekohľadom. Hviezdy neutečú. Keď sa neskôr rozhodneš, že ďalekohľad potrebuješ, budeš vedieť, že existuje veľa teleskopov a žiadny nie je ten najlepší. Teda vlastne je.

Najlepší ďalekohľad je ten, ktorý často používaš

Preto musí zapadať do tvojho životného štýlu. Ak máš málo času a si netrpezlivý, musí byť rýchlo nastaviteľný. Ak máš malé auto, tak musí byť skladný. Ak máš problém s chrbtom, tak musí byť ľahký.  Ale predovšetkým musí byť schopný ukázať ti dostatočne veľa, aby si bol nadšený a vytiahol ho znova na rande pod hviezdami.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad a techka s.r.o.